Minu 23 harjumust 2023. aastal

Nagu eelmises blogipostituses kirjutasin, on mu uue aasta fookuses energia, vaimne ja füüsiline tervis. Selle loomiseks-säilitamiseks sean sisse teatud harjumused, mida terve aasta järgin. Ütlen need siin nüüd kõva häälega välja, et taganemisteed ei oleks!

Võib-olla mõtled neid harjumusi lugedes: „Nii palju – kas Sandra on hulluks läinud!“ Aga ma lihtsalt tuletan meelde, et olen harjumuste usku ja nendega tegelenud juba neli aastat, alustades ainult ühe harjumuse sisseseadmisega – une parandamisega. Nii et ära keskendu harjumuste hulgale siin all, vaid kui tahad oma elus midagi paremaks muuta, siis alusta ühest harjumusest, ent ole selles järjepidev. Juba ühe uue hea harjumuse sisseseadmisest muutuvad asjad paremaks.

Siin on harjumusi, mis on mu elustiili osaks saanud, aga ka selliseid, mis on uued ja minu mugavustsoonist väljas. Mugavustsoonist väljas on seegi, et neid kõiki iga päev/nädal järgida. Nii terve aasta! See tekitab minus põnevust, veidikene hirmu ja paneb kindlasti pingutama. Aga öeldakse ju, et üks hea eesmärk peakski just selliseid tundeid tekitama. Ma ei tea, kuidas mul selle kõigega läheb, aga kui ei proovi, siis ei saagi teada. Igal juhul on mugavusest väljaspool arengutsoon!

Miks ma seda kõike teen? Mõnele võib see tunduda tohutu enesepiitsutamisena. Mina näen selles aga võimalust kogeda elu teistmoodi ja panna proovile oma piirid. Usun, et inimesena oleme uskumatuteks asjadeks võimelised ja me võime kogeda nii palju ägedat, kuid tihtilugu piirame ennast, laseme teistel ennast piirata või raiskame oma energiat ja aega. Me kõik oleme võimelised muutuma ja muutma oma käitumismustreid, kui meil on selleks hea põhjus või eesmärk. Väikeste harjumuste abil saame oma tervise ja heaolu jaoks nii palju ära teha. Samuti ei võta ma seda kõike ette, et kellegagi võistelda või kellelegi midagi tõestada. Ainuke inimene, kellega me peame ennast võrdlema, oleme me ise ja mina tahan lihtsalt ennast oma kehas ja peas väga hästi tunda. Tahan katsetada, mis juhtub siis, kui annan endast päriselt kõik nende harjumuste abil. 

Miks ma valisin just need harjumused? Mind väga huvitavad harjumused ning vaimne ja füüsiline tervis. Olen viimasel neljal aastal palju sel teemal lugenud, kuulanud podcast'e, osalenud koolitustel ja õppisin just harjumustele keskenduvaks arengutreeneriks (Certified High Performance Coach™). Minu valitud harjumused on igalt poolt esile kerkinud.

 

MINU 2023. AASTA HARJUMUSED:

Unerituaal

Miks? See aitab mul päeva tegemistest end maha laadida ja uni on siis parem.

Hetkeseis? Sebin õhtuti ringi ja lähen siis kohe voodisse. See tähendab aga, et päeva mõtted keerlevad veel peas ja uinumine võtab päris kaua aega.

Mida teen? Tund aega enne uinumist on ekraanivaba ja 20 minutit leban shakti-matil. 

 

Kaheksa tundi und

Miks? Uni on kõige alus, mõjutades meie vaimset ja füüsilist tervist, tähelepanuvõimet, efektiivsust ning elukvaliteeti.

Hetkeseis? Sügisest alates olen venitanud voodisse minekuga ja seega ei saanud kaheksat tundi und täis. Lisaks kuna muud harjumused loksusid (õhturutiin, toitumine jne), siis ei tundnud ma ennast hommikuti puhanuna.

Mida teen? Magan vähemalt kaheksa tundi iga öö. Isegi kui saan näiteks kontserdi tõttu hiljem magama, plaanin ikkagi need tunnid täis magada.

 

Järgmised kuus harjumust on seotud hommikurituaaliga. Enne kui hakkan teiste inimestega (loe: lastega) tegelema või avan arvutis e-kirjad ja asun välist infot sisse ahmima, võtan tund aega iseendale. Need harjumused on mulle juba omased ja toimivad väga hästi. Kuigi, kui ei saa piisavalt unetunde, siis ei ole jaksu neid teha. Kuus asja, millega ma selle tunni jooksul tegelen:

 

Oil-pulling ehk suu loputamine õliga

Miks? Puhtamad hambad ja suu. Rohkem saad lugeda siit.

Hetkeseis? Olen seda teinud juba neli aastat ja minu jaoks on see sama normaalne nagu hambapesu. Muidugi pesen ikka hambaid ka pärast seda.

Mida teen? Hoian iga hommik 20 minutit õli suus.

 

Jooga

Miks? See äratab mu keha üles.

Hetkeseis? Mõni päev teen joogat üks minut. 

Mida teen? 10–20 minutit joogat. Teen seda muide samal ajal, kui hoian õli suus. Alguses tundub keeruline, aga see on täiesti tehtav.

 

Märkmiku täitmine

Miks? Selleks, et panna kirja kõik päeva tegemised ja häälestada ennast vaimselt algavaks päevaks. Nii saan teadlikumalt juhtida oma mõtteid ja samme.

Hetkeseis? Olen seda teinud neli aastat, nii et see on mul harjumuseks kujunenud. Siiski juhtub, et kiiremal või stressirohkemal ajal kipun seda vahele jätma.

Mida teen? Täidan märkmikku igal hommikul (selleks läheb viis minutit). Kasutan seda märkmikku.

 

Lugemine

Miks? Selleks, et oma aju üles äratada.

Hetkeseis? See harjumus on mul ka sees, pean lihtsalt järjepidevust hoidma.

Mida teen? Loen igal hommikul 10–20 minutit. Kui juhtub, et hommikul ei jõua lugeda (nt lapsed ärkavad varem), siis teen seda päeval või õhtul.

 

Valguslamp

Miks? Valgus mõjutab meie unekvaliteeti ja selle puudumine takistab seratoniini ehk õnnehormooni tootmist.

Hetkeseis? Alustasin valguslambiga kaks nädalat tagasi.

Mida teen? Samal ajal kui loen või teen hiljem päeval tööd, kasutan valguslampi, täpsemalt seda.

 

Vaimne praktika

Miks? Selleks, et hoolitseda oma vaimse tervise eest.

Hetkeseis? Teen seda praegu väga juhuslikult.

Mida teen? Kavatsen iga kuu katsetada mõnda uut vaimset praktikat, mida teen iga päev 5 minutit. Jaanuaris alustan mediteerimisega.

 

Siit edasi tulevad üldisemad, päevaajast sõltumatud harjumused...

Trenn

Miks? Selleks, et hoida oma vaimset tervist ja saada füüsiliselt paremasse vormi.  

Hetkeseis? Õnneks ma ei pea ennast selleks sundima, sest mulle meeldib trenni teha. Siiski pean trenniaegu väga teadlikult planeerima, vabandusi on ju nii lihtne leida.

Mida teen? Neli korda nädalas trenni: jõusaal ja jooksmine, talvel suusatamine. Lisaks plaanin katsetada selliseid asju nagu padel, sup-jooga, lumelauaga sõitmine. Miks ja kui palju üldse liikuda või trenni teha? Soovitan kuualta Kolme Peaga Biitseps podcasti.

 

Vesi

Miks? Meie keha vajab vett, et normaalselt toimida.

Hetkeseis? Mõnel päeval joon väga palju, mõnel unustan.

Mida teen? Joon päeva jooksul kaks liitrit vett.

 

Vahelduvpaast

Miks? Selleks, et keha saaks puhkust, uni oleks parem ja sage söömine ei rööviks kehalt energiat ja tervist.

Hetkeseis? Katsetasin vahelduvpaastu kevadel ja see mõjus väga hästi nii füüsiliselt kui ka mõtteselgust arvestades, aga suvel järg kadus, sest nii palju tuli õhtust söömist ette. See on küll asi, mis on minu mugavustsoonist väljas.

Mida teen? Alustan 12:12 paastuga ja liigun vaikselt 16:8 paastu juurde. Olen teadlik, et naise keha vajab mõnikord rohkem toitu (nt päevade ajal), ja siis olen enda vastu leebe. Oluline on hoida iga päev vähemalt 12:12 plaanist kinni. Loe vahelduvpaastust lähemalt siit.

 

Tervislik toit

Miks? Selleks, et saada toidust energiat ja kõike, mida keha vajab.

Hetkeseis? Vahelduvpaast võib küll olla tore mõte, aga väga oluline on ka see, mida ja kui palju süüa. Olen emotsionaalne sööja: kiidan ennast toiduga ja muret/stressi leevendan ka toiduga.

Mida teen? Kavatsen süüa kindlatel aegadel ja üldiselt tervislikumalt, süües rohkem taimset ja värsket.

 

Suhkruvaba

Miks? Selleks, et mul oleks rohkem energiat ja vähem emotsionaalset üles-alla kõikumist. Lisaks, et toetada oma immuunsüsteemi. Suhkrusõltuvust võrreldakse muide lausa kokaiinisõltuvusega. Loe rohkem siit.

Hetkeseis? Jälle minu mugavustsoonist väljas, sest kipun sööma liiga palju saiakesi ja kooke. Olen küll seda varem katsetanud, aga ikka ahvatluste küüsi langenud.

Mida teen? Ei söö maiustusi, kooke, saiakesi jne. Värsked puuviljad ja marjad jätan menüüsse, sest meie aju vajab teatud koguses suhkrut.

 

Kofeiinivaba

Miks? Selleks, et vähendada ärevust ja hoida energiataset stabiilsena.

Hetkeseis? Sain selle aasta jooksul aru, kui palju kofeiin tõstab mu ärevusetaset ja läbi selle pärsib efektiivselt töötamist. Lisaks see pärastlõunane energia kadumine, mis on paljustki tingitud liigsest kohvi tarbimisest.

Mida teen? Joon kofeiinivaba kohvi või teed.

 

Vitamiinid

Miks? Selleks, et toetada oma keha.

Hetkeseis? Võtan neid väga juhuslikult.

Mida teen? Võtan regulaarselt D-vitamiini ja vajadusel rauda.

 

Alkoholivaba

Miks? Alkohol mõjutab kõike: vaimset ja füüsilist tervist, und, toitumist jne.

Hetkeseis? See on üks korralik katsumus – terve aasta alkoholivabalt! Mul ei ole kombeks kodus üksi või kahekesi veinitada. Aga mulle väga meeldib aeg-ajalt korralikult pidutseda ja siis võib pidu kesta hommikuni ning lausa mitu päeva (nt festivali ajal). Kokteile läheb sel ajal sisse ikka kahekohalise numbri jagu. Pohmellid on aga vanusega hullemaks läinud, sest keha ei suuda enam mürkaineid nii hästi ja kiiresti välja viia. Lisaks vaimne pohmell ehk süütunne, mis tekib järgmisel päeval, et raiskan aega ja ei suuda 100% kohal olla iseenda ja oma laste jaoks.

Mida teen? Käin ikka pidudel, aga ei joo tilkagi alkoholi. 

 

Nikotiinivaba

Miks? Selleks, et saada lahti sõltuvusest, hoida keskendumisvõimet ja selgust. Vähendada ärevust, magada ja toituda paremini. 

Hetkeseis? Mõnda lugejat võib see nüüd üllatada, aga ma olen ka nikotiini küüsi langenud. Väike taustalugu: õppisin suitsetama 23-aastasena, sest see tundus äge. Tagasi vaadates täielik absurd! Tegin aeg-ajalt suitsu ja kui kolisin Rootsi elama, avastasin snussi ehk mokatubaka. Tegin seda pausidega päris mitu aastat. Viimased viis aastat pole ma suitsetanud ega snussi tarvitanud... aga suvel tekkis mõte proovida nikotiinipatja, ja kuu aega hiljem ostsin oma esimese paki. Nüüd olen neli kuud nikotiinipatju kasutanud. See on piinlik, tekitab väsimust, aga see vana harjumus ja niktotiinisõltuvus on ikka nii kerge tagasi tulema. Soovitan kuulata põnevat ja teaduspõhist podcasti nikotiinist "Nicotine´s effects on the brain & How to quit smoking or vaping."

Mida teen? Olen nikotiinivaba.

 

Ekraanivaba aeg

Miks? Selleks, et hoida oma vaimset tervist, energiat ja luua enda ellu rohkem kvaliteetaega, puhkust ja päris suhtlust. 

Hetkeseis? Kes on mind jälginud, see teab, et soovitan ikka inimestel vähem ekraani taga olla. Olen ka ise selle ületarbimisega kimpus olnud ja aeg-ajalt tuleb see sõltuvus tagasi. Leidsin aga eelmisel aastal toimiva rütmi, millega plaanin jätkata.

Mida teen? Tund hommikul ja õhtul ekraanivaba, tööpäevadel ekraan kinni kella 17st, nädalavahetused ekraanivabad. Jah, vahepeal on ikka tore vaadata mõnd filmi, aga sellest ei peaks kujunema Netflixi maratoni. Kasutan vabal ajal kaamerat, Google Mapsi ja saadan sõnumeid, kui vaja. Tundub ekstreemne? Austasin väikeste sammudega kaks aastat tagasi – tegin siis pühapäevad ekraanivabaks.

 

Uudistevaba

Miks? Selleks, et vähendada infomüra, hoida oma energiat ja fookust ning mitte lasta enda sisse negatiivseid uudiseid.

Hetkseis? Tunnistan, et olen täielik uudistes skrollija. Vaatan lihtsalt pealkirju, aga teen seda kõikides portaalides. See röövib nii vaimset kui ka füüsilist energiat.

Mida teen? Ei loe ja ei skrolli uudiseid.

 

Fookusega töö ja pausid

Miks? Selleks, et olla efektiivsem ning hoida kokku oma energiat ja aega.

Hetkeseis? Olen seda katsetanud, aga ikka läheb lappesse ja hakkan tegema mitut asja korraga või hüplen ühelt töölt teisele.

Mida teen? Fookus ühel asjal korraga tähendab seda, et keskendungi ühele asjale korraga ja ei rööprähkle. Näiteks kui vastan e-kirjadele, siis messenger ei ole kõrval lahti ja telefon on hääletu peal. Lisaks töörütm: 55 minutit tööd, 5 minutit pausi.

 

Kolm korda päevas e-kirjad, Messenger, Instagram

Miks? Selleks, et vähendada rööprähklemist ja infoküllust. Aju ei ole võimeline tegelema saja asjaga korraga – nii läheb lihtsalt tähelepanu rändama ja see omakorda tekitab väsimust ja meie töökvaliteet langeb. 

Hetkeseis? See on väga suur enese proovilepanek, sest praegu vaatan tööpäeviti igal vabal hetkel (ka koosolekute ajal), kas on tulnud uus kiri või kas keegi on Messengeri midagi kirjutanud, ning kohe reageerin. Instagramiga seoses tõstab pead minu edevus ja uudishimu: kui postitan midagi, siis käin iga natukese aja tagant vaatamas, kas keegi on reageerinud, vaadanud või kommenteerinud.

Mida teen? Avan kirjakasti, Messengeri, Instagrami ainult kolm korda päevas ja siis, kui tean, et mul on päriselt aega vastata. Tegin sellega juba algust kaks aastat tagasi, kui lasin telefonist maha nii Messengeri - kui e-mailirakenduse (nii et nendes saan tegutseda ainult siis, kui olen arvutis).

 

Vähem ostmist

Miks? Selleks, et vähendada tarbimist ja hoida raha kokku.

Hetkeseis? Kui vaatasin oma kahe viimase aasta kulutusi, siis sain aru, et tarbin liiga palju. Näiteks on mul rohkelt riideid, mida ma ei jõua ära kanda või mis on emotsiooni najal ostetud. Isegi, kui enamus on ostetus taaskasutusest, siis tarbisin liigselt.

Mida teen? Kaalun põhjalikult enne, kui midagi ostan. Kas seda on ikka vaja või tahan ma selle ostuga täita hoopis mingit muud, emotsionaalset vajadust?

 

Loome ja -õppimisepäev

Ausalt, see on viimane!

Miks? Selleks, et võtta konkreetne aeg, kus saan segamatult luua ja õppida uusi asju. Meie ajule meeldib areng.

Hetkeseis? Tundsin, et mul läheb nii palju energiat igapäevastele asjadele, to do listidele ja e-kirjadele. Tunnen puudust ajast, kus saab fookusega luua muusikat, kirjutada või õppida midagi.

Mida teen? Võtan iga nädal ühe tööpäeva e-kirjadest, messengerist, sotsiaalmeediast vabaks ja tegelen loomingu ja õppimisega.  

 

Tubli, et sa siiani vastu pidasid! Tunnistan, et kui ma kirjutamisega siia jõudsin, siis tundus mulle endalegi see kõik veidi hullumeelne. Aga selliseid inimesi peab ka olema ja keegi peab ju asjad läbi katsetama. ;) 

See on siis minu ideaalne plaan ja elustiil, milleni ma tahan jõuda. Aga nagu ikka, plaane on paberil väga inspireeriv teha, ent siis tuleb neid hakata täide viima. Elu ei ole ideaalne ja me ei ela laboris. Tingimused meie ümber muutuvad. Ikka tuleb ette raskusi, muutusi, stressi jne, aga ma usun ja teadus on ka tõestanud, et kui paneme ennast proovile, läheme mugavustsoonist välja, pingutame, siis on sellel positiivne mõju. Ma tean, et kindlasti tuleb ka minul sellel aastal keerulisi ja raskeid hetki, aga loodan, et saan 2023. aasta detsembris öelda: „Ma pole kunagi elus ennast nii hästi tundnud!“

***

Kuidas edasi? Keskenud iga kuu siin blogis ja räägin Instagrami live’is paarist harjumusest põhjalikumalt. Toon välja põhjused, miks need on nii olulised ja kuidas need meie elu mõjutavad. Jaanuarikuu teemadeks on uni ja unerituaal. Lisaks teen ka iga kuu lõpus väikse ülevaate, kuidas mul on oma harjumuste hoidmisega läinud, milliste raskustega olen maadelnud ja millised positiivsed muutused on toimunud.

Järgmises blogipostituses tuleb juttu sellest, kuidas ma plaanin neid harjumusi hoida ja mis üldse on harjumuse juurutamise nipid. Uutest blogipostitustest teavitan ka oma uudiskirjas ja jagan neid Instagramis. Nii et jälgi IG kontot ja/või liitu uudiskirjaga.

 

Ootan põnevusega, mis see teekond toob: mida kogen, kuidas mõtlen, mida tunnen. Aastane eksperiment ainult positiivsete harjumustega on alanud! :)